Bright Day School Vadodara

Primary to Senior Secondary – CBSE Unit, Harni (February 2018 and March 2018)

ACHIEVEMENTS

 

Sinchan Mandot of Std. VIII A and Hetav Chauhan of Std. VIII D received the Scouts and Guides Governor’s Award on 11th March 2018 at Gandhinagar.
   
Hemadri Ganpule of Std. VII A and Grancy Shah of Std. VIII D received a trophy, 2 Gold Medals and 1 Silver Medal in  2nd Thailand International Folklore, Festival at Saraburi, Lopburi, Suphan buri and Nakhon Pathom Province of Thailand.
Tiya Jain of Std. V D was selected in Dance India Dance Little Masters 2018.

 

Shlok Asava of Std. IV C received a trophy for participating in MaRRS International MATH BEE National Championship 2016-2017.
Jainam Shah of Std.VI D won the 7th Rank, Jiya Pandya of Std. VIII D & Helly Soni of Std. VIII C won the 6th & 8th Rank, received two trophies at the National Championship of the ‘Scientia Exertus’ 2016-2017 in Category III at Dayananda Sagar College of Engineering, Bangaluru organized by MaRRs STEM Eduation.
Priyanshi Shah of Std. VII B secured the 3rd position in Essay Writing Competition organized by United Way of Baroda. She is awarded with Certificate and a Shield under Junior Category.
Pranjal Wadhwani of Std. III B secured the 1st position in Story Telling Competition in Sindhi Bal Sanskar Shibir.
Sai Prajapati of Std.VII B is awarded with a certificate and a trophy in Cambridge English Examination.
Brightians received Medals and Medal of Excellence in SOF International Science Olympiad(Level-1) :-
Brightians received Medals and Medal of Excellence in SOF International Mathematics Olympiad(Level-1) :-
   
Rutva Pandya of Std. I C won 3 medals as Silver in 500m Rink Race, Bronze in 200m Road Race, Bronze in 1000m Rink Race held at Unnati Skating Rink by All Gujarat Roller Skating Championship 2018.
  
Dhvit Shah of Std. III B secured the 1st position in All Gujarat Roller Skating  Championship organized by Sports Authority of India.
 
Amir Jinwala of Std. IX C won 2 Bronze and 1 Silver Medal, Nishit Parikh of Std. VI B won 2 Silver and 1 Bronze Medal, Malav Bhabhor of Std. VIII D won 2 Bronze Medal and Purvanshu Patel of VII B won 1 Bronze Medal in Baroda District Roller Skating Championship 2018.
Mantra Karkar of Std. IV C is awarded with a certificate in Open Baroda Basket Tournament.
Aditya Matai of Std. II C won Silver Medal and Swara Raygandhi of Std. III C secured the 1st position in Baroda District Badminton Tournament organized by Bal Bhavan Society.
Jeevesh Shah of Std. VI B received a medal for the best defender in Kabbadi tournament organized by Pragati Krida Mandal.
Svarna Shukla of Std. III D secured the 3rd position in Chess Tournament organized by Kabir Chess Academy.
  
Anushyaa Kaithwas of Std. V B bagged the 1st position in 50m Breast, 50m Free Style and 50m Back Style and Meet Pandit of Std. VI C bagged the 2nd position in 200m IM Style, 100m Free Style and 50m Breast Style age group U/12 in Swim Baroda 2018 organised by Arjun Aqua Academy.
Agreem Ganpule of Std. I A is promoted to rank 9th in the grade of KYU SR. White belt of Karate.
Sonali Singh of Std. II A won silver medal in 6th Karate Cup.
Sneha Sarvade of Std. VIII C secured Silver and Bronze Medal in Ohtsuka Karate Championship.
Dhvani Prajapati of Std. II H secured the 2nd place in 1st International Invitational Karate Championship 2018.
Krish Shah of Std. VI B bagged 3rd position in Kata Invitational Shito Ryo Karate Championship – 2018 and is also promoted to the rank of Black Belt of Karate, Kan –Zen – Ryu Karate do.
Saahil Raaj of Std. IX C received two Gold Medals in Karate.
  
Param Darji of Std. III A and Shubham Darji of Std. VI A secured the 1st position in Interschool Kalautsav- Drawing Competition.
Sheel Shah of Std. VI A participated in ‘Chitrakala Rangon Ka Rangmanch’.
Nitya Gandhi of Std. V C received a Gold Medal and a Certificate in International Child Art Exhibition 2017.
Krishil Lukka of Std. V C is awarded with a Certificate of Merit in International Child Art Exhibition.
Rutvi Gohil of Std. V F received a participation certificate in East West  Drawing Competition 2018.
Vishruti Kanzariya of Std. V B Completed Intermediate B (93%) in UCMAS.
Saumya Patel of Std. V C Participated in UCMAS and completed Higher B with 93%.

 

ACTIVITY

  • SCIENCE CLUB ACTIVITY

Every year our school organizes Science Club Activity for Std. VI and VII students. This year activities such as making of periscope, 3D glass, electric circuit and aero modelling was conducted and a movie on environment conservation was also telecasted to make the students understand and realize the importance of conservation of environment. Students gained practical knowledge and enjoyed making various models. It was an interactive session for students. These activities helped them in enriching some of the basic concepts of science.

 

ENHANCEMENT PROGRAMMES FOR TEACHERS

  • Bystander CPR & First Aid training

On 27.02.2018, Mr. Nitin Gohil and Mr. Vishal Shah attended a workshop on ‘Bystander CPR & First Aid training’ organized under the aegis of Institute of Advanced Studies in Education (IASE) - Vadodara at Department of Education (CASE), Faculty of Education and Psychology, MSU, Vadodara.