Bright Day School Vadodara

National Achievements till 2009

YEAR

NAME

CLASS

POSITION

EVENT & ORGANISED BY

1988-89

Usha P Kanugo

VII

1st & 4th

Sub Juniors State Judo Competition

1988-89

Gajjar Bhargav

1st

In All India Child Art Contest Held in Hydrabad

1991-92

Kavita I Arora

XI

1st

All India Judo Association

1992-93

Kutty G Gayatri

VIII-A

Gold Medal

English International Language Studies at Jaipur

1994-95 Kuntal N Trivedi IX 1st 5th National Conference of Young Environmentalists, Held at Kerala
Maulik M Shah
Jaswinder Singh Biji
2004-05 Krishna S.Shah VIII-B Gold Medal 3rd Invitational Karate Championship
Isha D. Trivedi IX-B
Rachna B. Ambike IX-C
2004-05 Yatharth Y. Vora IX-D   Received Rashtrapati Award for Scouts & Guides Test organized by Bharat Scouts & Guide
Parth S. Patel
2004-05 Milan L. Yadav IX-A Gold Medal The 4th Cyber Olympiad Exam –organised by Science Olympiad Foundation
Krutarth H. Purohit X-A
Aditya K. Dave VIII-C
Rujul P. Shukla IX-A
Parth A. Rajdev X-A
2004-05 Vyoma A. Naik VIII-E   Limca Book of Records for making longest Varli Painting

2005-06

Shivam M.Raval
Sagar A. Daswani
Meet P. Shah

VI-G

1st

Wado Kai Karate Do Asso.

2005-06

Raj Paranjeetsinh N.
Namra P. Dave

VII F
V F

1st

Shito Rhy Karate Do Asso.

2005-06

Sagar Chauhan
Ashish Sahani
Kavita J. Kumavat
Shailesh Khichi
Deval Patel

Vasna
IX
XI
IX-Guj.
8 Guj.

1st & 3rd

Karate Do Association

2005-06 Abhi R. Jhala II CBSE VASNA Honourable mention winner Participated in Toyota Dream Car Art Contest ,organized by ‘Reader Digest ‘. Selected entrants in the only 100 Honourable Mention Winners Category, out of 16,000 entries.
2005-06 Shivani K. Gandhi III-D    
2007-08 Yesha K. Panchal VII Bronze Medal J.K.A.I National Karate Championship 2007
Shivani N. Deota
Pooja J. Patel
  Niyanta Dave IV-E 7 Point / 11 Points Sholapur District Chess Association
  Shivani M. Khanvilkar X-A 3rd Sports Authority of India (In Badminton)
  Bhumi K. Shah IX-C 4th Sports Authority of India (Skating)
  Siddharth A. Jadav IX-A Participation All India Carrom Association
  Prachi R. Doshi X-A 1st Himalaya Trekking Expedition
Aakarsh Jain X-A 1st
Nishil Patel X-B 2nd
  Pruthvi Pandya III II & III Road Race CBSE National Skating Championship
  Pavan Kumavat IX 1st Gold Medal in Speed Skating 52nd National School Games
  Amir H. Asif IX 1st Debate Competition held at Udaipur
  Riken Doshi VI Gold Medal Pratima 10th All India Youth and Child Art Exhibition
  Fagun Patel VI Bronze Medal Global Suzuki Cup Karate Championship, Banglore
  Pruthvi Pandya IV 2nd - Silver Medal and Rs. 1250 Cash 1500 mts Road Race in the 53rd National School Skating Championship
  Shalin Vakil II   10th Invitational National Level Karate Championship
Swara Shah III  
Warish Shekh III  
Ayushi Lakhera VII  
Aakash Thappa VIII  
Rachna Sompura X  
Dhruval Vasava VI  
Nirmal Patel IV Gold medal
Purvang Mantri V  
Devanshi Shah VI  
Saiyed Talib Ahmed M. VI  
Abhishek Salunke VI  
  Sagheer S. Ahmed V Gold Medal 10th Science Olympiad Exam
  Sarjak Shah X Gold Medal Global Mathematics Talent Search Examination
  Prathmesh Upasani V Champion of Champions Trophy Roller Skating Federation of India and Vishakhapattanam
2008-09 Shivam Raval IX Participation 22nd National Karate Championship, All India Karate Do Federation, Kolkata
  Mauni Upadhyay IX Participation Research on Sources of Bio Pollutants Causing Air Pollution, International Research in Science "IRIS"
  Zehra Radiatorwala IX Participation
  Vraj Shah II 3rd 8th All India UCMAS Abacus Mental Arithmetic Competition, Chennai
  Shivangi Mehta IX Selected as Torch Bearer Commonwealth Games, Pune
  Pruthvi Pandya IV Scholarship Rs. 4800 53rd National School Skating Competition
  Dhruv Pancholi IX Participation National level Chess Competition- under15
  Priyal Pandya V 4th Mallakhamb Championship, Andhra Pradesh
2009-10 Riken Doshi IX 1st - Yo- Bike Navneet Drawing Competition
  Drashti Limbachiya V 7th
  Nihal Shaikh IV Gold Medal Open Roller Skating Championship
      Silver Medal
      Bronze Medal
  Preet Patel IX Gold Medal 11th National Abacus Competition, New Delhi
  Shalin Shah IX Scholarship Rs. 6000 II nd Stage of National Talent Search Examination
  Shivangi Mehta X Silver Medal 21st West Zone Athletics Championship 2009 at Jabalpur (M.P)
      Bronze Medal
  Vignesh K. Devanga XII Cash Award Dr. Ambedkar National Merit Award Scheme
  Manva Pradhan IX Participation National Children's Assembly, Delhi
  Prathmesh Upasani VII Rs. 25000 Outstanding Sportsperson Certificate in Roller Skating 2007-08