Bright Day School Vadodara

National Achievements from 2010 Onwards

Amit Complex - Primary Section
YEAR NAME STD ACTIVITY POSITION DETAILS / ORGANIZED BY
2011-12 Rudra Joshi IX
UCMAS Abacus
Merit Trophy
UCMAS Abacus
 
Amit Complex - Secondary Section (Non-Granted)
YEAR NAME STD ACTIVITY POSITION DETAILS / ORGANIZED BY
2013-14 (7.7.13) Pooja Gor
X-D
Badminton Qualified for Next Round (National Level)
Gujarat Major Ranking Badminton Tournament
2013-14 (7.7.13) Kartik Gurjar
X-C
Scholarship Examination  
CCRT - Rs. 12,000 per year
2012-13 Kartik Gurjar
IX-A
(EM)
Painting 3rd Prize
AFS-Intercultural programmes India
2012-13 Shivali Patil

IX
(EM)

Athletics Bronze Medal
National sports Authority of India.
2012-13 Master Hetul Patel
10
(GM)
Honored by Mahamahim Rashtrapati Smt. Pratibha Patil For award wining performance at National level in Dainik Bhaskar Brant Hunt 2012
Dainik Bhaskar
  Pooja J. Gor
IX
(EM)
Badminton
Participation in Badminton at National Level, Banglore
Gujarat Badminton Association
2011-12 Kartik Gurjar
VIII
Warley Painting on theme "Ramayan" Received Trophy, Certificate and Gold plaited chain
Venus Academy of Fine Arts
Bhaskar Anupam
X
Science Olympiad Exam Gold Medal
Science Olympiad Foundation
Shivali Patil
VIII

23rd West Zone Junior Athletics Championship

100 mtrs running & High Jump

4th
Sports Authority of India
Master Hetul Patel
10
(GM)
38th Jawaharlal Nehru National Exhibition for Science and Environmental Education for children-2011 (JNNESEC-2011) which was held at Patna, Bihar
 
JNNESEC
Priyal Pandya
8
(GM)
Yogasana and Malkhambh
Participation at National Level
Sports authority of Gurarat
2010-11 Twinkle H. Lakhani
VIII
(EM)
   

Recipient of Gold Medal in National Level Drawing Contest organised by the Kalabharti Child Art Development Institute.

Guide teacher - Mr. Manoj Parmar

  Darshil J. Makwana
IX
   
  Mudra Y. Vyas IX    
  Shalin S. Malik VIII    
  Bhaumik R. Sandesara 9    
  Samarth S. Das 9    
  Chirag S. rawal 8    
  Nilay H. Ganshi 9    
  Manali S. Vaijanapurkar VIII National Level in Karate Championship Gold Medal WADO RYU DO Federation of India
  Saumya D. Makwana IX All India International Championship 2011 Gold Medal Shito Ryo Karate Federation
  Manali S. Vaijanapurkar VIII All India International Championship 2011 Gold Medal TenshinKan Karate Federation
  Bhaskar Anupam IX National Science Olympiad Second Level National Science Olympiad
  Alkesh U. Vaghela VIII Karate Championship Gold Medal  
  Ahmed Noor Pathan IX Rajiv Gandhi Inter State Tournament Best Batsman trophy Rajiv Gandhi Inter State Tournament
 
Ambalal Bhavan - Primary Section
YEAR NAME STD ACTIVITY POSITION DETAILS / ORGANIZED BY
2011-12 Ekta V. Dave I Drawing Gold Medal Kalabharti Child Art Development Institute
  Vikram S. Joshi VI
  Pushti S. Parikh VII
2010-11 Pushti S. Parikh VI Drawing 5th Mega prize in Group 'B' Navneet Drawing Competition
  Varun S. Talati V Drawing 5th Mega Prize in Group 'B' Navneet Drawing Competition
  Shivali R. Patil VII High Jump Third West Zone Junior
  Krupa U. Bhatt IV Dance First All India Association - Shimla
  Mandar M. Shah VII Rangoli First Swastik Rangoli Kalakar Group
  Kalrav R. Joshi VI Drawing 2nd Silver Medal Lalithakala Centre for Visual Arts
Silver Medal Kala Sarthi Art Foundation
 
Vasna GSEB Unit - Primary/Higher Secondary Section
YEAR NAME STD ACTIVITY POSITION DETAILS / ORGANIZED BY
2011-12 Abhishek Sharma IX Judo Gold Medal & Rs. 20,000/- Khel Mahakumbh Gujarat Government
  Nidhi More IX Judo
 
Vasna CBSE Unit - Primary/Secondary/Higher Secondary Section
YEAR NAME STD ACTIVITY POSITION DETAILS / ORGANIZED BY
2011-12 Shikha Singh XI-Sci   Model Selected Projects 'ArsMathematica' was adjudged amongst the top twenty
  Chirag Malani X  
  Aarsh Desai III   Qualified Selected for the International written exam for Spelling Bee
  Manan Jinjuwadia III  
  Parth Shah IV  
  Devanshi Acharya V  
  Abhipsu Saha V  
  Diganto Sarkar V  
  Akanksha Rajat VII  
  Pruthivi Pandya VIII Roller Gold & Silver Medal School Games and Roller Federation of India
2010-11 Dhairy Patel IV   Indira Gandhi Pruyadarshini Award was the youngest and sole receipient of the pestigious 'Indira Gandhi Priyadarshini Award' at the 'All India National Unity Conference' organized at New Delhi
  Pruthvi Pandya VII   Gold & Silver Medal 58th National School Games held at Delhi and 48th Sub Junior National Skating Championship held at Vishakhapatnam.
  Kosha Desai X   7th Position Junior Athletics Champioships held at Kerala
  Chinmay Deshpande XI   Model Selected The models were 'The Surrogate Power Supplier' and 'The Flawless Friction'. Both the models were selected for the National Round.
  Hetan Shah
XI
 
  Nadeer Hashmi X  
  Jeel Shah X  
  Silvi Mantri X   1st Position Annual All India Essay Writing Event
 
Karelibaug CBSE Unit - Primary/Secondary/Higher Secondary Section
YEAR NAME STD ACTIVITY POSITION DETAILS / ORGANIZED BY
2011-12 Ansh Shah IV XXV National Under-9 Boys Chess Championship Participated Khordha District Chess Associaition Orissa
  Kartavya Ramanani & Vaishali Rathod XI Regional level in the CBSE National Debate Competition 2nd Position Ajmer
  Vidhi Sheth IV 49th National Speed Roller Skating Champioship Bronze Medal Roller Skating Federation of India, Bengalure
  Nihal I. shaikh VI
  Megh V. Bhosekar V Vanyajeeva Ratna Award 3rd Position Indian Center for Wildlife and Environmental Studies
  Saanvi J. Vaidya III 4th SKJFI National Karate Championship 2011 1 Gold & 1 Silver Shotokan Karate do Japan Federation, Nadiad
  Saumya J. Parikh IV 1 Gold & 1 Silver
  Akanksha K. Gohil IV 1 Silver & 1 Bronze
  Sweta Balamurugan IV 1 Gold & 1 Silver
  Sushmitha Balamurugan VII 2 Gold
  Tazeen T. Shamsi VII 1 Gold & 1 Silver
  Akshat J. Vaidya
I
2 Bronze
  Nakul C. Patel II 1 Gold & 1 Silver
  Mohit R. Kataria IV 1 Gold & 1 Silver
  Aditya A. Sexana V 1 Gold & 1 Bronze
  Dishant M. Shukla VII 1 Gold & 1 Silver
  Krishna Raj Singh VII 2 Gold
  Vaibhav P. Shah
VIII
2 Gold
2010-11 Vraj A. Shah IV 15th All India Children's Painting Competition 1st Prize Vijay Information Fine Art Academy, Hyderabad
  Ruchi Lulla IV Second International Child Art Exhibition Gold Medal Young Envoys International, Hyderabad
  Kshitij Sharma IX 26th National Sports Festival for Women - III 1st Position Sports Authority of India, Agra